سازمان غذا و داروی آمریکا (Food and Drug Administration) معروف به FDA یک سازمان مهم و تاثیرگذار در دنیای پزشکی است که بر تولید و توزیع غذا، داروها، دستگاه‌های پزشکی و دیگر محصولات مصرفی نظارت دارد.

FDA همچنین بر توسعه محصولات پزشکی مانند واکسن‌ها و لوازم بهداشتی نظارت می‌کند. مقرارت FDA بر کنترل دستگاه‌های پزشکی، سلامت مواد غذایی، مکمل‌های غذایی و لوازم آرایشی با هدف اطمینان از اینکه محصولات به درستی برچسب‌گذاری شده و برای استفاده ایمن هستند، نظارت می‌کند. این سازمان وظیفه بازخوانی (recall) مواد غذایی و دیگر محصولاتی که به طور بالقوه ناایمن هستند، دارد.

تاریخچه FDA

سازمان غذا و داروی آمریکا خود را به عنوان قدیمی‌ترین آژانس حفاظت از حقوق مصرف کننده معرفی می‌کند. تا قرن بیستم قوانین فدرال کمی در مورد محتوا و فروش مواد غذایی و دارویی تولید وجود نداشت. ریشه‌های FDA به سازمان ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا در سال 1848 و تشکیل وزارت کشاورزی آمریکا در سال 1862 برمی‌گردد. بخش شیمی وزارت کشاورزی در سال 1883 تحت ریاست «هاروی واشنگتن ویلی» شروع به تحقیق در مورد تقلب در مواد غذایی و داروهای بازار آمریکا کرد.

چندین سال بعد، در سال 1906 رئیس جمهور وقت، تئودور روزولت، قانون غذا و داروی خالص را امضا کرد که تحت عنوان «قانون ویلی» نیز شناخته می‌شود. سپس در سال 1927 اختیارات نظارتی اداره شیمی به یک سازمان جدید تحت نظارت وزارت کشاورزی منتقل شد. نام این سازمان در ابتدا طولانی‌تر بود اما بعد از 3 سال با عنوان سازمان غذا و دارو (Food and Drug Administration) شناخته می‌شد.

سازمان غذا و دارو آمریکا بر چه چیزی نظارت می‌کند؟

دامنه فعالیت و نظارت FDA بسیار گسترده است. مسئولیت‌های FDA به شدت مربوط به چندین سازمان دولتی دیگر است. به طور خلاصه، سازمان غذا و داروی آمریکا بر ایمنی موارد زیر نظارت دارد:

  • غذاها مثل مکمل‌های غذایی، مواد افزودنی، شیر خشک و …
  • داروها اعم از داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه (OTC)
  • فرآورده‌های بیولوژیکی مثل واکسن‌ها، فرآورده‌های خونی و …
  • تجهیزات پزشکی مثل وسایل دندان‌پزشکی، ایمپلنت‌های جراحی و …
  • فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.