امروزه نقش فعال بیمار در کنترل بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم است که شما قبل از دریافت داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است، اطلاعاتی کسب کنید. در این مقاله قصد داریم به سوال‌هایی که بهتر است قبل از دریافت نسخه‌ تجویزشده از پزشک خود بپرسید، اشاره کنیم.

قبل از اینکه سراغ سوال‌ها برویم در مورد اهمیت آن‌ها بیشتر بدانید. بسیاری از تجویزهای اشتباه و یا مشکلاتی که در درمان بیماری‌ها به وجود می‌آید ناشی از عدم آگاهی بیمار درباره مصرف صحیح داروها است. زمانی که شما در مورد نسخه تجویز شده از پزشک خود سوال می‌کنید به یک فرد فعال در تیم مراقبت‌های پزشکی خودتان تبدیل می‌شوید!

  1. اگر این دارو را مصرف نکنم چه اتفاقی میفتد؟

شاید این سوال کمی عجیب باشد اما در واقع مهمترین سوال است. تحقیقات نشان داده که بیش از 50% از نسخه‌ها یا به درستی و یا کلاً مصرف نمی‌شوند. بنابراین قبل از دریافت نسخه‌ تجویزشده بهتر است بدانید که اگر طبق توصیه پزشک خود عمل نکنید چه پیامدی برای شما دارد.

  1. آیا این دارو تنها گزینه درمانی من است؟

گاهی اوقات مصرف قرص تنها راه درمانی نیست. به عنوان مثال افرادی که افسردگی خفیف دارند بعضاً می‌توانند با انجام ورزش منظم به اندازه داروهای ضدافسردگی سود ببرند. همچنین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می‌توانند با کاهش مصرف مواد قندی، ورزش و کاهش وزن شرایط خود را تغییر دهند. به همین دلیل زمانی که پزشک برای شما نسخه تجویز می‌کند از او در مورد گزینه‌های درمانی دیگر سوال کنید.

  1. داروهای این نسخه‌ تجویزشده چه مزایا و چه معایبی دارد؟

همه داروها مزایا و خطراتی دارند. در مورد عوارض جانبی و تداخلاتی که داروهای جدیدتان ممکن است با داروها و مکمل‌های فعلی که مصرف می‌کنید داشته باشد، از پزشک و یا داروساز سوال کنید. همچنین اطلاعاتی در این مورد بر روی بروشور دارو وجود دارد که حتما باید آن را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که هر تجویزی با در نظر گرفتن مزایا و معایب آن انجام می‌شود و اگر پزشک دارویی برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فواید مصرف آن بیشتر است.

  1. در نسخه‌ تجویزشده من واکنش‌های آلرژیک تا چه حد رایج است؟

بعضی از داروها مخصوصاً آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. اگر سابقه واکنش آلرژیک نسبت به دارو یا مواد غذایی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات یک دارو از همان دسته دارویی است که شما نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته‌اید. همچنین این شرایط ممکن است با داروهایی که احتمال کمی برای واکنش آلرژیک دارند، ایجاد شود. در هر صورت بهتر است در مورد واکنش‌های آلرژیک رایج اطلاعاتی کسب کنید.

  1. این دارو چقدر موثر است؟

قبل از اینکه دارویی مصرف کنید بهتر است بدانید که چقدر موثر است. به عبارت بهتر باید بدانید که این دارو شما را کاملاً درمان می‌کند و یا فقط علائم را رفع می‌کند. اگر نتیجه مورد انتظاری که از دارو دارید حاصل نشد با پزشک خود مشورت کنید.

  1. تا چه مدتی باید این دارو را مصرف کنم و آیا نیاز به تمدید نسخه‌ تجویزشده دارم؟

برخی داروها به طور مادام‌العمر باید مصرف شوند درحالی که برخی دیگر فقط برای مدت کوتاهی قابل استفاده هستند. بهتر است در این مورد از پزشک خود سوال بپرسید. معمولاً بیماری‌هایی که مزمن هستند نیاز به مصرف مادام‌العمر داروها دارند. همچنین می‌توانید در مورد عواقب مصرف طولانی مدت داروها سوال کنید.

 

اگر دارو خاصی مدنظر دارید از پزشک خود در مورد آن سوال کنید.

امروزه به دلیل دسترسی به اینترنت و اطلاعات گسترده ممکن است داروی خاصی برای رفع مشکلتان مدنظر داشته و راجع به آن تحقیق کرده باشید. در چنین شرایطی می‌توانید از پزشک خود درباره این دارو سوال بپرسید اما در نظر داشته باشید که همواره بهترین گزینه درمانی دارویی است که پزشک برای شما تجویز می‌کند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.