طبق نظر CDC، به بیماری‌هایی مزمن می‌گویند که بیشتر از یک سال طول بکشد. اگر به یکی از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، سرطان، بیماری قلبی و یا درد مفصلی دچار هستید، بدانید که تنها نیستید. از هر ۱۰ نفر بزرگسال، ۶ نفر از آن‌ها به یک بیماری مزمن دچار هستند و ۴ نفر از این ۱۰ نفر حداقل دو بیماری مزمن دارند. مهم‌ترین نکته در خصوص بیماری‌های مزمن، کنترل آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت آن‌ها می‌باشد. یکی از موثرترین اعضای کادر درمان که می‌توانند به کنترل بیماری شما کمک کنند، داروسازان هستند. در این مطلب به معرفی نقش‌ داروساز در مدیریت بیماری‌های مزمن می‌پردازیم.

داروساز چگونه به کنترل بیماری‌های من کمک می‌کند؟

تقریبا نیمی از مردم سالانه نسخه دارویی از پزشک دریافت می‌کند. داروساز می‌تواند طریقه صحیح استفاده از داروها را به شما آموزش داده و عوارض احتمالی ایجاد شده در بدن شما را کنترل کند.

آیا مقدار درستی از دارو را استفاده می‌کنم؟

اگر به بیماری مزمن مبتلا هستید، احتمالا باید به مدت طولانی از دارو استفاده کنید. داروساز به شما می‌گوید که روش صحیح مصرف دارو شما چیست. همچنین زمان مصرف هر دارو را برای شما تعیین می‌کند تا میزان عوارض جانبی به حداقل برسد. اگر در خصوص رژیم مصرف داروی خود دچار مشکل هستید، می‌توانید با داروساز خود مشورت کنید. شاید راه‌های دیگری برای مصرف داروی شما وجود داشته باشد.

سوالاتم را از چه کسی بپرسم؟

داروساز شما به طور کاملا حرفه‌ای در حوزه دارو و درمان آموزش دیده است و می‌تواند به سوالاتی که در خصوص بیماری خود دارید، پاسخ دهد. پس اگر علائم جدیدی در شما ایجاد شده است و یا نگرانی‌هایی در خصوص بیماری خود دارید، می‌توانید با مراجعه به نزدیک‌ترین داروخانه، سوالات خود از داروساز بپرسید.

وقتی تعداد داروها زیاد می‌شود

اگر بیماری مزمن دارید، احتمالا باید چندین دارو مصرف کنید. داروساز به شما کمک می‌کند که برنامه‌ای برای مصرف داروهای خود داشته باشید. مصرف برخی داروها با یکدیگر ممکن است تداخلاتی ایجاد کند. بنابراین داروساز زمان مصرف داروها را طوری تنظیم می‌کند که با هم تداخلی نداشته باشند و عوارض جانبی به حداقل برسد.

عارضه جدیدی دارم. نشانه چیست؟

اگر علامت جدیدی در شما ایجاد شده است، داروساز می‌تواند با پرسیدن چند سوال از شما پی ببرد که این عارضه به دلیل بیماری است و یا به دلیل مصرف دارو. پس از پیدا کردن علت عارضه، می‌تواند توصیه‌های لازم برای رفع عارضه را به شما توضیح دهد.

نقش داروساز در کاهش هزینه‌های مصرف دارو 

داروسازی که در داروخانه مشغول به فعالیت است، به طور مستقیم با اتفاقات مربوط به دارو در ارتباط بوده و به خوبی با قیمت‌ها و انواع برند داروها آشنا است. بنابراین بهترین برند دارو با به صرفه‌ترین قیمت را به شما توصیه خواهد کرد و از هزینه‌های اضافی مصرف دارو پیشگیری می‌کند.

درباره بیماری خود با داروساز صحبت کنید

کنترل بیماری‌های مزمن می‌تواند بسیار پیچیده بوده و نیازمند نظم و ممارست است. همچنین مصرف هر دارویی ممکن است عوارضی برای بیمار به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با مشورت گرفتن از داروساز خود، راهکار‌هایی برای رفع این عوارض پیدا کنید. نقش داروساز در کنترل برخی بیماری‌های مزمن در زیر آمده است:

  • برای مثال شیمی درمانی برای سرطان، عوارض ناخوشایندی برای بیمار به همراه دارد. داروساز می‌تواند با ارائه راهکارهایی به کاهش این عوارض در شما کمک کند.
  • در بیماری افسردگی علائمی به سراغ شما می‌آید که ممکن است متوجه نشوید که به خاطر بیماری است. مشورت با داروساز در خصوص این علائم می‌تواند به شما در شناخت بهتر بیماری افسردگی کمک کند.
  • افرادی که دیابت دارند باید مرتبا قند خون خود را با استفاده از دستگاه گلوکومتر اندازه‌گیری کنند. داروساز می‌تواند به شما طریقه استفاده از این دستگاه را آموزش داده و در انتخاب بهترین گلوکومتر به شما کمک کند. همچنین آموزش‌های لازم برای تزریق انسولین و یا زمان مصرف داروهای کاهش دهنده قند خون را به شما توضیح دهد. چرا که مصرف این داروها در زمان و مقدار مناسب بسیار حائز اهمیت است.
  • اگر به بیماری فشار خون مبتلا باشید، می‌توانید از داروساز خود بخواهید فشار خون شما را با دستگاه فشار اندازه گیری کند و طریقه صحیح استفاده از این دستگاه را به شما توضیح دهد.
  • همچنین می‌توانید سوالات خود را در خصوص رژيم غذایی مناسب در خصوص بیماری خود، از داروساز بپرسید.

داروسازان را بیشتر بشناسیم

داروسازان افرادی از کادر درمان هستند که می‌توانید بدون هزینه و در کمترین زمان از دانش و راهنمایی آن‌ها بهره ببرید. در ایران هنوز روابط میان مردم و داروساز به شکلی که باید، مطلوب نیست و مردم هنوز درباره نقش داروساز در داروخانه اطلاعات کافی ندارند. بهبود تعامل میان مردم و داروساز نیازمند یک تلاش دو طرفه است. داروسازان باید در جهت شناساندن وظایف و دانش خود به مردم تلاش کرده و بیماران نیز باید مطالبات خود را از داروسازان درخواست کنند تا به مرور این تعامل سازنده‌تر و موثرتر گردد.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.