ثبت نسخه‌ الکترونیک چه تاثیری بر محیط زیست دارد؟‌

نسخه الکترونیک، جان طبیعت و طبیعت، جان ما را نجات می‌دهد

علاوه بر همه‌ی دلایل مثبتی که برای استفاده از نسخه‌ الکترونیک ذکر می‌شود، نجات ۱۰۰ هزار درخت در سال، خود به تنهایی می‌تواند دلیلی کافی برای روی آوردن به دفترچه بیمه الکترونیک باشد. برای اینکه تصور واضح‌تری از ۱۰۰ هزار درخت داشته باشید، بیایید به این سوال پاسخ دهیم که هر انسان برای تامین اکسیژن تنفسی خود در طول یک سال زندگی به چند درخت نیاز دارد؟ پاسخ این است: ۷ تا ۸ درخت؛ این یعنی با حذف نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه، سالانه برای بیش از ‍۱۴ هزار نفر اکسیژن ذخیره می‌شود!

قابل ذکر است که تامین اکسیژن فقط یکی از مزایایی است که در نتیجه‌ی جلوگیری از قطع درخت به ارمغان می‌آید. پیشگیری از گرم شدن زمین، حفظ کیفیت خاک و جلوگیری از انقراض گونه‌های گیاهی از جمله دیگر مزایای حفظ درختان است. جالب است بدانید که قطع کردن درختان، آینده بسیاری از داروها را نیز به خطر می‌اندازد. چرا که بیش از ۷۰٪ از گیاهان در جنگل‌ها، اثرات ضدسرطانی داشته و یا تاثیر درمانی آن‌ها در بیماری‌های مختلف ثابت شده است. پس نابودی درختان، منابع گیاهی برای تولید دارو را نیز از بین می‌برد.

حفظ محیط زیست، ارزش ماست 

هدف ما در دکترنکست کاهش بار بیماری‌ها است و حفظ محیط زیست اقدامی است که این هدف را ارزشمندتر می‌کند. هم‌سو با نسخه‌ الکترونیک، کمک به پیشرفت پرونده الکترونیک خود دروازه‌ای بی‌انتها برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذهایی است که برای هزاران برگه‌ی ثبت اطلاعات پزشکی، آزمایش و فرم پرستاری ممکن است مصرف شوند. در این مرحله به جای صد هزار درخت، از صدها هزار درخت محافظت شده و سلامتی نفرات بیشتری تضمین می‌شود. همان‌طور که می‌بینید، ثبت پرونده و نسخه الکترونیک برای بیمار، یک تیر در دو نشان است. اول آن که با حفظ درختان هوای تمیزتر و زندگی سالم‌تری خواهیم داشت و دوم آن که تبدیل پرونده‌های کاغذی پزشکی به پرونده الکترونیک سلامت، کیفیت درمان بیمار را افزایش می‌دهد.

نهالستان دکترنکست؛ هر روز سبزتر از دیروز

پزشکانی که در دکترنکست فعالیت دارند، روزانه به جای ثبت نسخه‌های کاغذی، نسخه الکترونیک تجویز کرده و پرونده‌‌ی بیماران را به جای زونکن‌های پر ورق، در صفحه‌ی لپتاب یا موبایل تنظیم می‌کنند. این پزشکان علاوه بر نجات جان انسان‌ها، نجات‌دهنده‌ی طبیعت نیز هستند. دکترنکست تا پایان بهار ۱۴۰۱ به ازای هر ۵۰۰ نسخه‌ای که پزشکان عضو این سامانه ثبت می‌کنند، یک نهال در «نهالستان سلامتی» می‌کارد. این نهالستان جایی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که هر پزشک عضو دکترنکست، می‌تواند باغچه‌ای در آنجا داشته باشد. نهال‌هایی که برای پزشکان کاشته می‌شوند، سند دارند و این سند به نام آن پزشک ثبت می‌شود.

تقدیر از پزشکان دکترنکست در روز درختکاری

دکترنکست به مناسبت روز درختکاری، سند کاشت درخت هر پزشک را برای او در بسته‌ای ارسال کرده و نامه‌ای در جهت قدردانی از اعتماد و حضور او در سامانه‌ی دکترنکست در این بسته قرار داده است. جالب است بدانید که حتی برای تهیه‌ی این بسته نیز هیچ درختی به ناچار قطع نشده و پاکت و تمامی محتویات این بسته از «کاغذ سنگ» به دست آمده است!

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب