گزارش عملکرد سالانه دکترنکست (1399-1400)

گزارش تدوین شده، گزیده‌ای از عملکرد و آمار دکترنکست در اولین سال فعالیت خود بوده که با بررسی و تحلیل تیم‌های متنوع دکترنکست از جمله؛ مارکتینگ، فنی، پشتیبانی و فروش جمع‌آوری شده است. در این گزارش صنعت سلامت الکترونیک ایران از منظر دکترنکست بررسی و تحلیل می‌شود.

سلامت الکترونیک، ترکیب نوینی در ایران است و داده‌های پلتفرم‌های هوشمندی نظیر دکترنکست کمک بزرگی به تصمیم‌ها و اقدامات نظام سلامت می‌کند.

 

مقدمه

«دکترنکست» از آبان ماه 1399 در تلاش برای ارائه یک سامانه جامع پزشکی است که امکان ثبت نسخه الکترونیک، تشکیل پرونده پزشکی، نوبت‌دهی الکترونیک، مدیریت مطب و ویزیت مجازی را با تکنولوژی‌های نوین و راهکارهای هوشمند برای پزشکان فراهم می‌کند.

دکترنکست متعهد است، با استفاده از تکنولوژی و راهکارهای هوشمندانه سبب کاهش بار بیماری بر جامعه شود و بهره‌وری در ارتقاء سلامت جامعه را با کمک راهکارهای سلامت الکترونیک افزایش دهد.

دستاوردهای دکترنکست

در ایران حدود 68 هزار پزشک دارای کد نظام پزشکی و پروانه مطب هستند. از این تعداد، 15 هزار پزشک در سال اول فعالیت دکترنکست در این پلتفرم ثبت‌نام کردند و تعداد مطب، کلینیک و مراکز درمانی ثبت شده به بیش از 5 هزار می‌رسد. بعد از زمزمه‌های اجباری شدن نسخه الکترونیک و از طرفی عدم وجود زیرساخت‌های لازم در پلتفرم‌های دولتی، دکترنکست امکان تجویز نسخه در کمتر از 30 ثانیه را فراهم کرده است. این امکان موجب شد تا پزشکان دکترنکست در طول یک سال بیش از 700 هزار نسخه الکترونیک تجویز کنند.

در اولین سال فعالیت، در پلتفرم هوشمند دکترنکست بیش از 32 هزار مدرک پزشکی بارگذاری شده است و تعداد پرونده‌های الکترونیک ثبت شده نیز به بیش از 600 هزار می‌رسد. این پلتفرم آمار‌های قابل توجه دیگری هم دارد از جمله؛ بیش از 500 هزار تجویز دارو با قابلیت فرمان صوتی، تبدیل بیش از یک میلیون کلمه گفتار تخصصی پزشکی به متن، بیش از 62 هزار نوبت الکترونیکی ثبت شده، بیش از 300 هزار دستور مصرف ثبت شده با هوش مصنوعی، بیش از 120 هزار پیامک یادآوری نوبت ارسال شده و از همه مهم‌تر پیشگیری از 32 هزار تداخل دارویی.

تیم پشتیبانی دکترنکست در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوال‌ها و مشکلات پزشکان هستند. این تیم بیش از 14 هزار نفرساعت پشتیبانی، بیش از 37 هزار تماس تلفنی، بیش از 800 تیکت و تماس با بیش از 5 هزار پزشک داشته است.

تیم دکترنکست در ابتدای فعالیت خود با 15 نفر از افراد متخصص در حوزه سلامت و پزشکی و تیم فنی شروع به کار کرد و امروز بعد از یک سال توانسته است برای بیش از 180 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم کارآفرینی کند.

 

بررسی رفتار کاربران دکترنکست

نسبت جنسیت و نمودار سنی پزشکان

بیش از 9 هزار پزشک مرد و 6 هزار پزشک زن در بازه سنی 29 تا 76 سال و میانگین سنی 42 سال

پنج تخصصی که بیشتر از دکترنکست استفاده می‌کنند
 1.  متخصص بیماری‌های داخلی (12.45%)
 2.  متخصص بیماری‌های کودکان (10.89%)
 3.  متخصص زنان و زایمانی و نازایی (7.77%)
 4.  کارشناسی ارشد مامایی (6.99%)
 5.  متخصص بیماری‌های قلب و عروق (6.45%)
بیشترین تشخیص‌های ثبت شده در دکترنکست
 • غدد درون‌ریز، سوءتغذیه و مشکلات سوخت‌وساز (25.14%)
 • بیماری‌های عضلانی-اسکلتی یا بافت پیوندی (9.91%)
 • بیماری‌های دستگاه تناسلی و ادراری (8.49%)
 • بیماری‌های دستگاه گوارش (7.58%)
 • علائم، نشانه‌ها و معاینات بالینی دسته‌بندی نشده (5.78%)
 • بیماری‌های عفونی یا انگلی (5.28%)
 • بیماری‌های روانی، رفتاری و اختلالات رشدی-عصبی (5.15%)
 • بیماری‌های سیستم عصبی (5.01%)
 • مکمل طب سنتی (5.00%)
 • بیماری‌های دستگاه گردش خون (4.50%)
 • بارداری، زایمان و دوره نفاس (3.57%)
 • دستورالعمل‌های مقاصد خاص (2.65%)
 • بیماری‌های دستگاه تنفسی (2.54%)
 • موارد دیگر (9.40%)
میانگین زمان ویزیت و تشکیل پرونده

دکترنکست به عنوان سریع‌ترین پلتفرم ثبت نسخه الکترونیک در ایران، به دنبال بهبود کیفیت درمان با کاهش هدررفت زمان پزشک و بیمار است. در این پلتفرم میانگین زمان ثبت نسخه الکترونیک 38 ثانیه و میانگین زمان ویزیت با تشکیل پرونده الکترونیک 294 ثانیه بوده است.

ابزار پزشکان برای استفاده از دکترنکست
 • تلفن هوشمند (51%)
 • دسکتاپ (41%)
 • تبلت (8%)
ترافیک کاری دکترنکست در روز

ترافیک کاری دکترنکست به طور کلی در محدوده عصر تا شب بیشترین حد ممکن بوده و در این ساعت‌ها ثبت نسخه و پرونده الکترونیک بیشتر از باقی ساعات روز است.

 

ترافیک کاری دکترنکست در هفته

ترافیک کاری دکترنکست در روز اول هفته و پایان هفته بیشتر بوده و روز شنبه و چهارشنبه بیشترین تعداد نسخه الکترونیک و پرونده پزشکی در دکترنکست ثبت می‌شود.

پرتجویزترین داروها

پزشکان چقدر دکترنکست را به دیگران توصیه می‌کنند؟

در دکترنکست شاخص توصیه‌کنندگان (NPS) معیار مناسبی برای سنجش تجربه پزشکان در استفاده از این پلتفرم است. این نمودار درصد رضایت پزشکان از صفر تا 10 بعد از تجربه کاربری دکترنکست در سال اول فعالیت اوست.

مناسبت‌ها و همکاری‌های مشترک دکترنکست

رونمایی از ویژگی‌های کلینیکال دکترنکست

رویداد رونمایی از پلتفرم دکترنکست در بهمن‌ماه سال 1399 برگزار شد. در این نشست که جمعی از پزشکان و متخصصین حوزه سلامت شرکت کرده بودند، درباره ظرفیت‌ها و امکانات سامانه هوشمند دکترنکست صحبت شد.

در این رویداد، با بیان تاریخچه شکل‌گیری پلتفرم دکترنکست و بررسی نیاز‌های حوزه پزشکی کشور، راهکار‌های هوشمند دکترنکست جهت تسهیل فرایند درمان و کاهش بار بیماری برای حضار ارائه شد.

همکاری با انجمن 1100 مطب دیابتی و بنیاد امور بیماری‌های خاص

همکاری دکترنکست و انجمن 1100 مطب دیابتی و بنیاد امور بیماری‌های خاص از پائیز و زمستان سال 1399 آغاز شد. این همکاری با تولید و ساخت ویدئوهای آموزش‌محور در خصوص بیماری دیابت ادامه پیدا کرد و در جهت آگاهی‌رسانی و بالا رفتن سطح اطلاعات درباره دیابت هدف‌گذاری شد. همچنین متخصصین و مدیران این دو مجموعه در اینستاگرام گفت‌وگوهای زنده برگزار کردند.

همکاری با پژوهشکده سرطان معتمد

در ماه اکتبر، ماه آگاهی‌رسانی از سرطان پستان با همکاری پژوهشکده سرطان معتمد و پزشکان مجرب این مجموعه، بر آن شدیم تا جهت آگاهی‌رسانی درباره سرطان پستان، روش‌های درمان و سلامت روان مبتلایان آن، محتوای آموزشی برای عموم مردم تولید و منتشر کنیم.

حضور در رسانه ملی و بررسی سلامت الکترونیک در ایران

حضور دکتر سعید طاهری، مدیرعامل دکترنکست در برنامه مرورگر به منظور نقد و بررسی اجرای طرح سلامت الکترونیک در ایران و پرداختن به چالش‌ها و موانع موجود.

تخصیص 100 میلیارد اعتبار برای تجهیز مطب پزشکان

دکترنکست با همکاری دیجی‌کالا و دیجی‌پی و تخصیص 100 میلیارد تومان اعتبار در راستای تجهیز مطب‌ها و تسهیل فرایند ثبت نسخه الکترونیک قدم برداشته است.

پزشکان می‌توانند وام 30 میلیون تومانی خرید لپ‌تاپ بدون ضامن با زمان انتظار کمتر از 7 روز به صورت اختصاصی از دکترنکست دریافت کنند.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب