شاید ضرب‌المثل “کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خوره” ملموس‌ترین جمله برای بیان مشکلات جامعه پزشکی باشد. در سال‌های اخیر مطالب زیادی درباره سلامت بیماران و کیفیت مراقبت‌های بهداشتی نوشته شده است. حالا نوبت آن است که کمی هم به اختلالات سلامتی در پزشکان و سختی‌های شغل آن‌ها بپردازیم.

پزشکان به دلیل کمبود نیروی کار، افزایش بار کاری، ساعات کاری طولانی، انتظارات بالای بیماران و خطرات خاص شغلی استرس زیادی را تحمل می‌کنند. این عوامل کیفیت زندگی پزشکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلات سلامتی و بیماری‌های عدیده‌ای برای آن‌ها ایجاد می‌کند. اگرچه پزشکان خود به این موضوع آگاه هستند، اما باید اقداماتی برای بهبود شرایط شغلی این قشر جامعه در سطح بالاتر و سازمانی صورت بگیرد.

مثال‌هایی از اختلالات سلامتی در پزشکان 

از آنجایی که گستره فعالیت‌های پزشک و کارکنان بهداشتی وسیع است، انواع مشکلاتی که ممکن است برای این گروه ایجاد شود می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بعضی از انواع رایج آسیب‌های شغلی عبارتند از:

آسیب‌های فیزیکی و مکرر

بلند کردن و جابجا کردن بیمار می‌تواند منجر به اسپاسم و گرفتگی عضلات خصوصاً عضلات کمر شود. همچنین استفاده بیش از حد از یک عضله خاص که می‌تواند به دنبال ایستادن‌های طولانی و یا تایپ کردن زیاد باشد، باعث آسیب می‌شود. این مشکلات بیشتر از همه در شانه‌ها، آرنج، مچ دست و زانوها رخ می‌دهد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و یا مایعات بدن

کار کردن با سوزن و سرنگ خطرات خاص خودش را دارد. یک برخورد تصادفی می‌تواند منجر به تماس با عوامل بیماری‌زا، مواد شیمیایی و یا داروها شود. علاوه بر این، قرار گرفتن مداوم در معرض مواد رادیواکتیو و یا گازهای بی‌هوشی می‌تواند در دراز‌ مدت تاثیر قابل‌توجهی بر سلامتی داشته باشد.

حساسیت به لاتکس

لاتکس ماده‌ای است که عمدتاً در دستکش‌ها برای جلوگیری از تماس مستقیم با مواد بیولوژیکی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند مجر به واکنش‌های حساسیتی شود.

خشونت فیزیکی یا کلامی بیماران

در برخی موارد بیماران ممکن است عصبانی شوند و رفتار خشونت‌آمیزی نشان دهند. متاسفانه این اتفاقات کم پیش نمی‌آید و به نوعی تاثیر رسانه‌ها و فرهنگ‌سازی در این مورد قابل توجه است.

خستگی بیش از حد

ساعات کاری طولانی همراه با خستگی‌های جسمی و روحی می‌تواند حتی آسیب‌های جزئی را تشدید کند.

راه‌حل چیست؟

زمانی که حال پزشکان و کارکنان بهداشت خوب باشد می‌توانند به بهترین شکل ارائه خدمت کنند. با این حال، چالش‌های موجود بر سر راه سلامت پزشکان بسیار گسترده است. مشکلاتی از قبیل نارضایتی، فرسودگی شغلی، میزان بالای افسردگی و افزایش خطر خودکشی موارد نگران‌کننده‌ای است که باید به آن‌ها توجه شود. این توجه نیز چیزی جز اتخاذ تصمیم‌های کلان بهداشتی با توجه به شرایط پزشکان و ارزیابی خطرات شغلی آن‌ها نیست. اگرچه مشکلات پزشکان بسیار گسترده است اما همواره اهداف دکتر نکست در راستای برآورده کردن نیازهای این عزیزان به بهترین شکل ممکن بوده است. زمانی که حال پزشکانمان خوب باشد سطح مراقبت‌های پزشکی بیماران نیز افزایش پیدا می‌کند و این بازی برد-برد است.

«با دکتر نکست به استقبال آینده برویم!»

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.