تجربه‌های دیگران از سرطان را تماشا کنیم

تماشای فیلم یکی از راه‌هایی است که می‌توانیم اتفاقاتی که برای دیگران افتاده را تجربه کرده و از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنیم. اگر به سرطان مبتلا هستید و یا از عزیزان شما فردی به سرطان مبتلا شده، تماشای فیلمی که در آن شخصیتی در حال مبارزه با سرطان است می‌تواند به شما کمک کند که راحت‌تر با این شرایط کنار بیایید. گاهی تماشای این‌گونه فیلم‌ها شبیه به قرار گرفتن در جلسات مشاوره و یا گروه‌درمانی‌هایی است که سایر افراد مبتلا به سرطان نیز در آن‌ حضور دارند. در این‌گونه فیلم‌ها شاید شخصیت داستان به بیماری خود غلبه کند یا با این واقعیت اجتناب‌ناپذیر وارد صلح شود. در هر دو صورت شما با تجربه‌ای درخشان آشنا می‌شوید و از آن درس می‌گیرید. در اینجا برخی از بهترین فیلم‌ها با موضوع سرطان را به شما معرفی می‌کنیم.

۱-پنجاه پنجاه (50/50)

این فیلم داستان مردی را روایت می کند که چند وقتی است از کمردردهای شدیدی رنج می‌برد. او برای معاینه به پزشک مراجعه می‌کند و با حقیقت تلخی روبرو می‌شود که زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او مبتلا به بیماری شوانوم شده و علت درد او، وجود یک تومور بزرگ در کمرش است. شانس زندگی او 50/50 است و نام فیلم نیز به همین جهت 50/50 نام‌گذاری شده است.

۲-زندگی من بدون من (My life without me)

این فیلم داستان مادری شکست‌خورده را روایت می‌کند. او در میان هزاران مشکلی که برای مدیریت همسر، فرزندان و پدرش دارد ناگهان متوجه ابتلا به سرطان متاستاتیک تخمدان می‌شود. او تصمیم می‌گیرد بدون اینکه کسی را با خبر کند، لیستی از کارهایی را تهیه کند که باید قبل از مرگ انجام دهد.

۳-شرایط عشق (Terms of endearment)

این فیلم داستان مادر و دختری را روایت می‌کند که در طول سال‌ها فراز و نشیب‌هایی دارند. اما زمانی که دختر به دلیل سرطان پیشرفته در بیمارستان بستری می‌شود، مادر برای او هر کاری می‌کند. تماشای مادر که از پرستاران درخواست می‌کند به دخترش به خاطر دردی که می‌کشد کمک کنند بسیار تأثیرگذار است. این فیلم می‌تواند تمام لحظات حساس زندگی با یک فرد مبتلا به سرطان را نشان دهد.

۴-اشتباه در ستاره‌های بخت ما (The fault in our stars)

فیلم The Fault In Our Stars، داستان دو جوان دبیرستانی را روایت می‌کند که در یک گروه حمایتی ویژه نوجوانان سرطانی باهم آشنا می‌شوند. هزل در حال مبارزه با سرطان تیروئید است که ریه او را نیز درگیر کرده است. گاس اما در حال بهبودی است. او عشق خود را به هزل اعتراف می‌کند. اما ستاره‌های بختشان یاریشان نکرد. چرا که بیماری گاس ناگهان عود کرد. هزل و گاس برای مرگ گاس آماده می‌شوند.

۵-مراقب خواهر من (My sister’s keeper)

فیلم My Sister’s Keeper که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است، دختر جوانی به نام کیت را نشان می‌دهد که مبتلا به لوسمی پرومیلوسیتیک حاد است. خواهر کیت، آنا 11 ساله، تمام زندگی خود را صرف جمع‌آوری خون، سلول‌های بنیادی و بافت برای زنده نگه داشتن خواهرش کرده است و اکنون ممکن است مجبور شود کلیه خود را هم اهدا کند. از میان فیلم‌های با موضوع سرطان، این فیلم به پویایی خانواده و اخلاق پزشکی نیز می‌پردازد.

۶-یک پیاده‌روی به یادماندنی (A walk to remember)

یک پیاده‌روی به یادماندنی داستان زوج جوانی را روایت می‌کند که مرگ قبل از موعد آن دو را از هم جدا می‌کند. اما همین رابطه عاشقانه کوتاه زندگی آن دو را برای همیشه تغییر داده است. این فیلم نشان می‌دهد حتی یک زمانی کوتاه، می‌تواند زیبا، به یادماندنی و تاثیرگذار باشد.

۷-آدم‌های خنده‌دار (Funny people)

جورج یک استندآپ کمدین موفق است که به ستاره سینما تبدیل شده است. او به تازگی به سرطان خون حاد میلوئیدی مبتلا شده است. ایرا یک استندآپ کمدین مشتاق است که با جورج در یک باشگاه کمدی آشنا می‌شود و به دستیار و دوست او تبدیل می‌شود. جورج به سمت بهبودی می‌رود و به شیوه زندگی سابق خود باز می‌گردد. ایرا او را رها می‌کند. چرا که از اینکه جورج از تجربه زندگی نزدیک به مرگش چیزی یاد نگرفت، ناامید است. این فیلم به این نکته اشاره می‌کند که در زندگی واقعی، افراد بسیار کمی می‌توانند حتی اگر از سرطان جان سالم به در ببرند، یک تغییر شخصیتی کامل ایجاد کرده و آن را حفظ کنند.

۸-یک چیز واقعی (One true thing)

الن نویسنده موفقی است که توسط پدرش جورج متقاعد می‌شود که از مادرش که به سرطان مبتلاست مراقبت کند. الن نسبت به مادرش که به نظر می‌رسد بیش از حد درگیر کارهای خانگی به جای فعالیت‌های فکری مهم است، احساس بیزاری می‌کند. اما وقتی الن متوجه می‌شود که جورج تمام وظایف سرپرستی را بر عهده او می‌گذارد و به زندگی موفق خود به عنوان یک استاد لیگ آیوی ادامه می‌دهد، می‌بیند که کارهای پشت صحنه مادرش چقدر به موفقیت او و جورج کمک کرده است.

۹-هوش (Wit)

ویوین، یک استاد مطالبه‌گر ادبیات انگلیسی است که به شوخ طبعی خود می‌بالد. ویوین به سرطان تخمدان متاستاتیک مرحله IV مبتلا شده است. انکولوژیست او را تحت یک رژیم درمانی آزمایشی دقیق قرار می‌دهد. او در این مسیر از نظر جسمی و عاطفی به اشکال غیرمنتظره‌ای تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از آنجایی که زندگی او رو به پایان است و فقط یک بازدیدکننده دارد که به او اهمیت می‌دهد، آرزو می‌کند که ای کاش شفقت انسانی را بر شوخ طبعی ترجیح می‌داد و یاد می‌گرفت که مهربان‌تر باشد.

۱۰-پزشک (The Doctor)

جراحی موفق با رفتاری سرد در بالین و نگرش سرسختانه نسبت به احساسات بیمارانش، بیمار می‌شود. او به سرطان مبتلا می‌شود، اما در نهایت درمان و معالجه می‌شود. وی در این مسیر درس ارزشمندی می‌آموزد. او در ادامه به کارورزان پزشکی در مورد اهمیت شفقت آموزش می‌دهد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.