استفاده از نانوالیاف‌ها در دیابت

دیابت یا نقص در ترشح انسولین

دیابت ملیتوس (DM) رایج‌ترین بیماری متابولیک ناشی از نقص در ترشح انسولین است که با تخریب پیش‌رونده سلول‌های بتا پانکراس باعث افزایش قند خون می‌شود. این بیماری خودایمنی عامل بسیاری از اختلالات شدید است که نارسایی اندام، قطع اندام تحتانی و حتی مرگ ‌را به همراه دارد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیان کرد که دیابت در سال ۲۰۳۰ به هفتمین علت بزرگ مرگ و میر تبدیل می‌شود.

نقش نانوالیاف‌ها در بهبود درمان دیابت

سامانه‌های دارورسانی نوین مبتنی بر نانوالیاف که از مواد طبیعی، مصنوعی و یا هر دو تشکیل می‌شوند، کاربردهای گوناگونی در حوزه‌ی درمانی و سلولی دارند. این سامانه‌ها می‌توانند برای جلوگیری از عوارض دیابت مورد استفاده قرار گیرند. به طوری که با استفاده از نانوالیاف‌ها می‌توان ماکرومولکول‌هایی مانند انسولین و مولکول‌های کوچک را به سلول‌ها رساند. مطالعات متعددی استفاده بالقوه از ساختارهای نانوالیافی حاوی مواد درمانی/سلولی را برای تکثیر یا بازسازی بافت و عملکرد زخم‌های دیابتی نشان می‌دهند.

انسولین را می‌توان در پچ‌های نانوالیاف قرار داد تا از راه‌های جلدی، زیرجلدی، زیر زبانی و یا مسیر‌های دیگر برای کاهش سطح گلوکز پلاسما تجویز شود. به طور خاص، پانسمان‌های حاوی انسولین می‌توانند تشکیل ماتریکس زخم را تقویت کرده و بهبود زخم را در بیماران مبتلا به دیابت تسریع کنند. علاوه بر این، ژن‌ها را می‌توان در داخل یا روی نانوالیاف‌ها قرار داد. این بیومولکول‌ها تکثیر سلولی، تمایز، رگ‌زایی و ترمیم بافت را تحریک می‌کنند.

گزارشی از نانوالیاف‌های دیابتی در مقالات علمی

انتخاب پلیمرهای مناسب و عوامل درمانی همچنان از چالش‌های اصلی برای ساخت پانسمان زخم هستند. یک مقاله مروری، فرآیند بهبود زخم را با استفاده از سامانه‌های مختلف نانو از جمله نانوفیبرهای الکتروریسی‌شده مورد بررسی قرار داده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که به کارگیری نانوالیاف‌ها در دیابت، ویژگی‌های بهتری را در مقایسه با پانسمان‌های معمولی از نظر هزینه، فرآیند زمان التیام و تحویل داروی موثر و پایدار ارائه می‌دهد. علاوه بر این، سامانه‌های نانوالیاف معمولا به عنوان حامل‌های غیرتهاجمی، زیست تخریب‌پذیر و زیست سازگار بدون عوارض جانبی قابل توجه عمل می‌کنند که در مقایسه با سایر سامانه‌ها در ارتقا بهبود زخم بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

برای مطالعه‌ی متن کامل این مطالعه، به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید:

PubMed- Nanofiber-based systems intended for diabetes

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب