افزایش اختلال نعوظ در بیماران کووید-19

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال نعوظ یک اختلال عملکرد جنسی چندبعدی مردانه است. این اختلال شامل عوامل ارگانیک، رابطه‌ای و روانی است. نقش‌هایی برای مسیرهای غدد غیردرون‌ریز و غدد درون‌ریز با نقش‌های پیشنهادی برای سندرم متابولیک و بیماری قلبی-عروقی پیشنهاد شده است. ریسک فاکتورهای اختلال نعوظ (ED) و عفونت کووید-19 شباهت‌های قابل توجهی دارند. بیماری‌های قلبی-عروقی، چاقی، دیابت، کمبود ویتامین D و اضطراب عمومی همگی به شدت با ED و کووید-19 مرتبط هستند. علاوه بر این، گزارش شده است که آفریقایی-آمریکایی‌ها و سیگاری‌ها به طور نامتناسبی تحت تأثیر هر دو شرایط قرار می‌گیرند. حال سوال این است که آیا اختلال نعوظ در کووید-19 دیده می‌شود یا خیر؟

پاتوفیزیولوژی اختلال نعوظ در کووید-19 چیست؟

آسیب دیدن یک‌پارچگی عروقی، اندوتلیوم در معرض خطر و طوفان سیتوکینی، ویژگی‌های مشترک برای عفونت ED و کووید-19 هستند. این موضوع ممکن است توضیحی بر مکانیسم‌های پیشرفت عوارض در هر دو بیماری باشد. ما این فرضیه را مطرح کرده‌ایم که افرادی که تحت تأثیر کووید-19 قرار گرفته‌اند، افزایش خطر ابتلا به ED را دارند. زیرا اندوتلیوم آن‌ها در اثر عفونت در معرض آسیب است. اخیراً، یک مطالعه از یک پرسشنامه معتبر و تجزیه و تحلیل آماری پیچیده برای نشان دادن افزایش خطر ED در بیماران کووید-19 استفاده کرده است. مطالعه دیگری در مورد یافته‌های هیستوپاتولوژیک، ایمونوهیستوشیمی و فراساختاری بر روی بافت آلت تناسلی بیماران کووید-19 گزارش شده است. نویسندگان وجود ویروس کووید-19 را در آلت تناسلی مدت‌ها پس از عفونت اولیه در انسان نشان داده‌اند. همچنین نشان دادند که اختلال گسترده عملکرد سلول‌های اندوتلیال ناشی از عفونت کووید-19 می‌تواند در بروز ED نقش داشته باشد.

تغییرات سلولی در کووید-19

بیضه، سطح اسپرم، میزان تستوسترون و بستر عروقی همگی تحت تأثیر کووید-19 قرار می‌گیرند و مستقیماً در ED نقش دارند. در سطح بافت‌های بیضه، سلول‌ها میزان بیان mRNA بیشتری از ACE2 دارند. بیان ACE2 بیضه وابسته به سن است و بیشترین بیان ACE2 در گروه‌های جوان‌تر ثبت شده است. بنابراین، ویروس SARS-CoV-2 ممکن است اثرات مضری بر سلامت عروق و غدد درون‌ریز داشته باشد و منجر به اختلال نعوظ شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی ارتباط بین بیماران تایید شده COVID-19 و ED با استفاده از یک طرح مقطعی بر روی گروهی از بیماران در یک مرکز بهداشتی بزرگ بود. بیماران مبتلا به کووید-19، 3.3 برابر بیشتر در معرض اختلال نعوظ بودند. COVID-19 و اختلال نعوظ حتی پس از تعدیل عوامل خطر شناخته شده و جمعیت شناختی به شدت به یکدیگر مرتبط هستند.

NCBI-Increased odds ratio for erectile dysfunction in COVID-19 patients

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب