تأثیر رمدسیویر بر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹

مقدمه

استفاده از رمدسیویر موجب تسریع قابل توجه بهبودی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شده است. با این حال، تأثیر این دارو بر مرگ و میر بیماران هنوز مورد بحث است. لازم است ارزیابی شود که آیا زیر گروه خاصی از بیماران وجود دارد که درمان ضد ویروسی مرگ و میر را در آن‌ها کاهش دهد؟ یک مطالعه به بررسی تأثیر رمدسیویر بر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پرداخته است.

 

مواد و روش‌ها

بیمارانی که بیش از ۴۸ ساعت در بیمارستان بستری شده بودند و عفونت کووید-۱۹ در آن‌ها تایید شده بود یا مشکوک به آن بودند، وارد مطالعه شدند. مطالعه از فوریه ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۱ به طول انجامید. بیماران به صورت گذشته‌نگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. نتیجه اولیه، بررسی مرگ و میر در 30 روز بود.

 

نتایج

در مجموع ۲۶۰۷ بیمار (۴۳۸ نفر دریافت کننده رمدسیویر) با میانه سنی ۶۵ سال (۵۴-۷۷) سال و 58٪ مرد، در این مطالعه شرکت داده شدند. ۴۷۶ نفر در ICU بستری شدند و 264 مورد نیاز به تهویه مکانیکی داشتند. میزان مرگ و میر سراسری 30 روزه، 10.7٪ بود. مدت زمان ۴-۶ روز و  کمتر از ۳ روز از شروع علامت قبل از بستری، به ترتیب با افزایش 1.5 تا 2.5 برابری میزان مرگ و میر در مقایسه با بیشتر از 6 روز همراه بود. همچنین درمان با رمدسیویر به طور مستقل با میزان مرگ و میر پایین‌تری همراه بود. آنالیزها نشان داد که تفاوت عمده در تأثیر رمدسیویر بر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹، در بیمارانی بود که مدت زمان علائم کوتاه‌تری قبل از بستری (کمتر از 6 روز) داشتند.

 

نتیجه‌گیری

بیماران با زمان کمتر از ۳ روز و ۴-۶ روز از شروع علائم تا بستری، به ترتیب با ۲.۵ و ۱.۵ برابر خطر مرگ همراه هستند. رمدسیویر احتمال مرگ را در مقایسه با درمان‌های استاندارد، ۶۲٪ داد. همچنین مزایای بقا، در نتیجه‌ی تسریع بهبود علائم افزایش یافت.

JournalOfAntimicrobialChemotherapy-Impact of remdesivir according to the pre-admission symptom duration in patients with COVID-19

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب