مقایسه اثر سلکوکسیب و دیکلوفناک در درمان استئوآرتریت زانو

استئوآرتریت زانو

استئوآرتریت زانو شایع‌ترین اختلال تخریبی مفصل در سرتاسر دنیاست. این بیماری می‌تواند باعث دردهای شدید در مفصل زانو شود. از دیگر علائم این بیماری می‌تواند به کاهش عملکرد و ناتوانی افراد مسن اشاره کرد. شایع‌ترین و اصلی‌ترین علامت این بیماری درد زانو و اختلال عملکرد آن می‌باشد. این علائم می‌تواند به راحتی کیفیت زندگی بیمار را کاهش داده و بار سنگینی از نظر اجتماعی و اقتصادی به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه امروزه در سرتاسر جهان، تعداد افراد مسن در حال افزایش است، این بیماری با شیوع بسیار بالاتری دیده می‌شود.

طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر در حدود 250 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. همچنین این سازمان اعلام کرد که احتمال وقوع این بیماری در حدود 12 الی 35 درصد می‌باشد. این بیماری می‌تواند هزینه‌های درمانی جامعه را افزایش داده و به همین دلیل توجه بسیاری از دولت‌ها را به خود جلب کرده است.

درمان استئوآرتریت زانو

درمان اصلی این بیماری شامل دو قسمت است. برخی از پزشکان درمان‌های حمایتی و برخی دیگر جراحی را توصیه می‌کنند. منظور از درمان‌های حمایتی استفاده از داروهای خوراکی و موضعی ضدالتهاب، تزریق داخل مفصلی و ورزش است. از طرف دیگر درمان جراحی این بیماری شامل تعویض کامل مفصل، arthroscopy و ostetomy می‌شود. در حال حاضر دسته دارویی NSAIDs مهمترین داروهایی هستند که در این زمینه به تایید رسیده‌اند. همچنین این دسته دارویی شایع‌ترین داروهایی هستند که در این زمینه تجویز می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که این داروها علاوه بر کاهش قابل توجه درد زانو می‌توانند میزان حرکت مفصل را تا حد خوبی بهبود بخشند. این دسته دارویی خود به 4 گروه عمده تقسیم می‌شود.

اکثر داروهای این دسته می‌توانند باعث آسیب به مخاط دستگاه گوارش شوند. یکی از شایع‌ترین این آسیب‌ها ایجاد زخم معده است. از طرف دیگر این داروها ممکن است عملکرد نرمال کلیه و پلاکت‌ها را مختل کنند. سلکوکسیب یکی از انوع این دسته است که برخلاف سایر NSAIDها باعث آسیب به مخاط دستگاه گوارش نمی‌شود. مطالعات مختلفی در زمینه امکان استفاده از این دارو درمان استئوآرتریت زانو انجام شده است.

برخی از این مطالعات اعتقاد دارند که سلکوکسیب با استفاده از مکانیسم اثر خود می‌تواند علاوه بر کاهش درد تاثیرات درمانی مناسبی نیز در درمان این بیماران داشته باشد. یک مطالعه که در سال 2021 انجام شد به مقایسه تاثیر سلکوکسیب و دیکلوفناک در درمان بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو پرداخت. جزئیات این مطالعه به طور مختصر در زیر توضیح داده خواهد شد.

نتایج حاصل از مطالعه

در انجام این متاآنالیز از جست‌وجو در منابع اطلاعاتی پزشکی از قبیل Pubmed استفاده شد. هدف از این جست‌وجو پیدا کردن کارآزمایی‌های بالینی تصادفی در زمینه مقایسه دو داروی سلکوکسیب و دیکلوفناک بود. هدف اولیه این مطالعه بررسی تاثیرات درمانی، سطح CRP ،ESR و میزان عوارض دارویی بود.

در تحقیق 12 مطالعه که شامل 2350 بیمار بودند شرکت داده شدند. تحلیل داده‌ها نشان داد که داروی سلکوکسیب می‌تواند به میزان بهتری درد زانو را در این دسته از بیماران کاهش دهد. همچنین نویسندگان این مطالعه بیان کردند که داروی سلکوکسیب در مقایسه با دارو دیگر اثرات درمانی بهتری داشته و به میزان بیشتری سطح ESR و CRP خون را کاهش می‌دهد. در درمان استئوآرتریت زانو، سلکوکسیب به دیکلوفناک ارجحیت دارد. البته باید کارآزمایی‌های بزرگ و دقیقی در این زمینه اجرا شود.

PubMed-Meta-analysis Comparing Celecoxib with Diclofenac Sodium in Patients with Knee Osteoarthritis

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب