رمدسیویر و بهترین زمان شروع آن در بیماران بستری مبتلا به کرونا

معرفی

رمدسیویر یک داروی ضد ویروس نسبتا جدید از خانواده آنالوگ‌های نوکلئوزید است. در حال حاضر این دارو یکی از پرمصرف‌ترین، داروهای ضد کرونا در جهان می‌باشد. از طرف دیگر، دگزامتازون داروی دیگری است که توانسته در درمان بیماران کرونایی تاثیرات بسیار خوبی را از خود نشان دهد. دگزامتازون یک داروی ضدالتهاب است که در فاز التهابی عفونت کرونا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر در مورد زمانبندی تجویز هر یک از دو دارو و تقدم و تاخر استفاده از آن‌ها، سوالات بسیاری وجود دارد. پاسخ دادن به این سوالات می تواند تاثیرات بسیار خوبی در روند درمان بیماران داشته باشد. یک مطالعه در سال 2020 تا سال 2021 انجام شد و هدف آن بررسی بهترین زمان تجویز رمدسیویر (قبل از تجویز دگزا و یا بعد از آن) را مورد بررسی قرار داد.

روش انجام مطالعه

در این مطالعه کلیه بیمارانی که از ژوئن سال 2020 تا ژاونیه سال 2021 به دلیل کرونا در بیمارستان هنگ کنگ بستری بودند، وارد مطالعه شدند. از این 10455 بیمار، 1544 بیمار در حین بستری تحت تزریق دگزامتازون قرار گرفتند. این بیماران به 4 دسته تقسیم شدند. دسته اول کسانی بودند که رمدسیویر را قبل از دگزامتازون دریافت کردند. دسته دوم به طور همزمان این دو دارو را دریافت کردند. دسته سوم، بیمارانی بودند که رمدسیویر در آن‌ها بعد از تجویز دگزامتازون، تزریق شد. و در نهایت گروه آخر کسانی بودند که رمدسیویر دریافت نکردند.

نتایج

زمان بهبود علایم بالینی و همچنین زمان مثبت شدن IgG در بیمارانی که رمدسیویر دریافت کردند به مراتب کوتاه‌تر از بیمارانی بود که این دارو را دریافت نکرده بودند. کسانی که داروی رمدسیویر را دریافت کرده بودند، به نسبت افرادی که این دارو را مصرف نکردند، مدت زمان بستری کوتاه‌تر، ریسک مرگ ومیر پایین‌تر و احتمال کمتری برای بدتر شدن علائم داشتند. همچنین احتمال بروز اختلالات حاد و شدید تنفسی در افرادی که این دارو را مصرف کرده بودند کمتر بود.

نتیجه‌گیری

این مطالعه نشان داد که شروع درمان با رمدسیویر قبل از تزریق دگزامتازون و یا همزمان با آن، باعث بهبود نتایج خواهد شد. برای مثال، در این افراد سرعت بهبود علائم و ایجاد آنتی‌بادی IgG به مقدار قابل توجهی بالاتر بود. از طرف دیگر، ریسک مرگ و میر در این افراد کاهش پیدا کرد.

قابل ذکر است که استفاده از داروی رمدسیویر و دگزامتازون در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان می‌تواند نقش بسیار مهمی در بهبود آن‌ها داشته باشد. تصمیم‌گیری برای زمان بندی تزریق این دو دارو باید از هر فردی به فرد دیگر، به طور جداگانه توسط پزشک انجام شود. نتایج این مطالعه می‌تواند به تصمیم‌گیری پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک کند.

Pubmed-Optimal timing of remdesivir initiation in hospitalized COVID-19 patients administered with dexamethasone

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب