سرطان پستان و اختلالات روحی و روانی

در این مطالعه به بررسی شیوع اختلالات روحی و روانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان می‌پردازیم. همانطور که می‌دانید سرطان پستان از شایع‌ترین سرطان‌ها در خانم‌ها است. قابل ذکر است که این سرطان علت مرگ درصد بالایی از خانم‌های مبتلا به سرطان می‌باشد.

ابتلا به این بیماری و همچنین روش‌های درمانی آن (که شامل رادیوتراپی، کموتراپی و جراحی است) می‌تواند با درجه بالایی از اضطراب و به دنبال آن اختلالات روحی و روانی همراه باشد.

با توجه به شیوع بسیار بالای این سرطان در سرتاسر جهان، بررسی این مسئله بسیار پراهمیت می‌باشد. آگاهی کافی از شرایط روحی و روانی این دسته از بیماران و بررسی راهکارهای موجود برای بهبود شرایط آن‌ها می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در کیفیت زندگی آن‌ها داشته باشد.

مطالعات متعددی در این زمینه انجام شده و به بررسی جنبه‌های مختلف این مسئله مهم پرداخته شده است. یک مطالعه که در سال 2021 انجام شد، به بررسی شیوع اختلالات روحی و روانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان پرداخت.

از این اختلالات روانی می‌توان به اضطراب ناشی از حضور در بیمارستان، افسردگی و سایر اختلالات اضطرابی اشاره کرد. همچنین این مطالعه به بررسی تاثیرات مثبت و منفی این اضطراب‌ها بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان و روند درمان آن‌ها پرداخت. از هدف‌های دیگر این مطالعه بررسی تاثیرات درمان بر روی این اختلالات روحی روانی بود.

روش انجام مطالعه

این مطالعه به صورت cross sectional انجام شد. در این مطالعه 155 بیمار شرکت داشتند. شرکت کنندگان همگی مبتلا به سرطان پستان بوده و از بیمارستان‌های مختلف انتخاب شدند.

این مطالعه از آگوست 2019 الی ژانویه 2020 انجام شد. افراد شرکت کننده در این مطالعه، بین 20 الی 50 سال سن داشتند. همانطور که پیشتر گفته شد در این مطالعه اختلالات روانی از قبیل اضطراب ناشی از حضور در بیمارستان، افسردگی و همچنین تاثیرات مثبت و منفی این اضطراب‌ها بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان و روند درمان آن‌ها مورد برسی قرار گرفت.

نتایج مطالعه

نتایج حاصل از تحلیل داده‌های این مطالعه نشان داد که اضراب ناشی از حضور در بیمارستان به میزان قابل توجهی با اختلالات روانپزشکی از قبیل افسردگی و اختلالات اضطرابی در ارتباط است. از طرف دیگر این مطالعه نشان داد که مداخلات روانپزشکی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روری کاهش این اختلالات روحی و روانی داشته باشد.

قابل ذکر است که تحلیل‌های جدید نشان داده‌اند که اضطراب ناشی از حضور در بیمارستان می‌تواند با کاهش استرس در این بیماران همراهی اشته باشد. علت این مسئله این است که در بیماران مبتلا به سرطان پستانی که دچار این اضطراب می‌شوند، تحت حمایت‌ها و مداخلات روانپزشکی قرار گرفته و در نتیجه سطح استرس آن‌ها کاهش می‌یابد.

نویسندگان این مطالعه بیان کردند که نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند در شناخت و درمان بسیاری از اختلالات روانپزشکی که در بیماران مبتلا به سرطان پستان ایجاد می‌شوند کمک کننده باشند. ولی باید توجه داشت که اطلاعاتی که تا به امروز در این زمینه جمع‌آوری شده کافی و کامل نبوده و مطالعه و تحقیق هر چه بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود.

برای مطالعه متن کامل این مقاله، به لینک زیر مراجعه کنید:

The Prevalence of Psychiatric Disorders in Breast Cancer Patients

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب