اثربخشی Bamlanivimab یا Etesevimab و Casirivimab یا Imdevimab بر کووید-19

هدف این مطالعه ارزیابی خطر بستری‌شدن یا مرگ در بیماران آلوده به انواع نگران کننده SARS-CoV2  که دریافت کننده ترکیبی از آنتی بادی‌های مونوکلونال به نام‎های bamlanivimab یا etesevimab و casirivimab  یا imdevimab بودند، است.

در مطالعه‌ای که در دو بیمارستان ایتالیایی انجام شد. این مطالعه شامل بیماران سرپایی متوالی مبتلا به کووید-19 که از 20 مارس تا 10 می 2021، bamlanivimab یا etesevimab و casirivimab یا imdevimab دریافت کردند، می‌شد. همه بیماران در معرض خطر بالای پیشرفت کووید-19 طبق توصیه‌های FDA/AIFA بودند. بیماران با توجه به انواع نگران کننده SARS-CoV2  به دو گروه مورد مطالعه تقسیم شدند: گروه آلفا و گاما. پیامدهای اولیه ترکیبی از بستری شدن یا مرگ در عرض 30 روز بعد از تزریق آنتی بادی‌های مونوکلونال بود. پیامدهای ثانویه شامل بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و مدت زمان درمان ویروس بود. تجزیه و تحلیل چند متغیره‌ای برای شناسایی عوامل مرتبط با پیامد اولیه در کل جمعیت انجام شد.

این مطالعه شامل 165 بیمار بود. 105 نفر توسط نوع آلفا و 43 نفر توسط نوع گاما آلوده شده‌اند.

مقایسه گروه گاما و آلفا

در گروه آلفا، هیچ تفاوتی در پیامد اولیه بین بیماران تحت درمان با bamlanivimab یا etesevimab و casirivimab یا imdevimab مشاهده نشد. برعکس، در گروه گاما درصد بالاتری از بیماران تحت درمان با bamlanivimab یا etesevimab در مقایسه با کسانی که casirivimab یا imdevimab دریافت می‌کردند، به پیامد اولیه رسیدند. در تجزیه و تحلیل چند متغیره‌ای، نوع گاما و مدت زمان شروع علائم از زمان تزریق آنتی بادی‌های مونوکلونال، فاکتورهایی بودند که به طور مستقل با خطر بیشتر بستری شدن یا مرگ مرتبط بودند، در حالی که casirivimab یا imdevimab محافظ بودند.

در بیماران آلوده به نوع SARS-CoV-2 گاما، bamlanivimab یا etesevimab باید با احتیاط مصرف شوند زیرا خطر پیشرفت بیماری در آن افراد بیشتر است.

Pubmed-Efficacy of Bamlanivimab/Etesevimab and Casirivimab/Imdevimab in Preventing Progression to Severe COVID-19 and Role of Variants of Concern

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام  تلگرام  لینکدین  آپارات  توییتر  فیسبوک  یوتیوب