بهترین انتخاب برای دوز سوم واکسن کرونا

تا چندی پیش تزریق دوز سوم واکسن تنها به افراد با سیستم ایمنی ضعیف پیشنهاد می‌شد. اما مطالعات جدید نشان داده که اثربخشی این واکسن‌ها به مرور زمان خصوصاً در افراد مسن و بالای ۶۵ سال کاهش پیدا می‌کند. با ظهور سویه جدید امیکرون (Omicron) ضرورت تزریق دوز سوم نیز بیشتر احساس می‌شود. چرا که مطالعات نشان داده است تزریق دوز سوم می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی را افزایش دهد. در حال حاضر در مورد تزریق دوز سوم یا یادآور صحبت‌های زیادی می‌شود. ابهامات زیادی ممکن است برای کسانی که قصد تزریق دوز سوم واکسن را دارند، پیش بیاید. در این مقاله می‌خواهیم با استفاده از منابع علمی به سوالات شما پاسخ معتبر بدهیم.

چه کسانی باید دوز سوم واکسن را تزریق کنند؟

افرادی که ۲ دوز واکسن تزریق کرده‌اند و حداقل ۳ ماه از زمان تزریق دوز دومشان گذشته باشد، به شرطی که جزو یکی از گروه‌های زیر باشند، می‌توانند دوز سوم را تزریق کنند:

  • همه افراد بالای ۱۸ سال
  • افراد بالای ۱۶ سال مبتلا به بیماری‌های خاص
  • کادر درمان
  • کارکنان خانه سالمندان و مهدکودک‌ها
  • افراد بالای ۱۶ سال که مراقب اصلی یک بیمار COVID-19 هستند
  • افراد بالای ۱۶ سال که یکی از اعضای خانواد‌ه‌ آن‌ها سیستم ایمنی ضعیف دارند

خانم‌های بارداری که در یکی از گروه‌های واجد شرایط بالا قرار می‌گیرند، می‌توانند دوز یادآور تزریق کنند.

چه زمانی و چگونه دوز یادآور را تزریق کنم؟

در صورتی که ۲ نوبت واکسن تزریق کرده‌اید و حداقل ۳ ماه از تزریق دوم شما گذشته است، می‌توانید با مراجعه به پایگاه‌های واکسیناسیون در سراسر کشور اقدام به تزریق دوز سوم کنید.

چه واکسنی تزریق کنم؟

طبق توصیه وزارت بهداشت:

  • افرادی که دوز اول و دوم را از واکسن‌های غیرفعال (مثل سینوفارم، بهارات و کووایران برکت) تزریق کرده‌اند، برای دوز سوم ترجیحا از واکسن غیرفعال استفاده شود. اگرچه این افراد می‌توانند آسترازنکا و پاستوکووک پلاس نیز دریافت کنند.
  • افرادی که دوز اول و دوم آسترازنکا تزریق کرده‌اند، می‌توانند دوز سوم را آسترازنکا، پاستوکووک پلاس یا اسپوتنیک V نوبت اول (که با نام اسپوتنیک لایت نیز شناخته می‌شود) تزریق کنند.
  • افرادی که دوز اول و دوم را واکسن اسپوتنیک V تزریق کرده‌اند، می‌توانند نوبت سوم را آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس دریافت کنند.
  • افرادی که دوز اول و دوم را واکسن اسپایکوژن (پروتئین نوترکیب) تزریق کرده‌اند، دوز سوم را می‌توانند از همان نوع واکسن تزریق کنند.

انتخاب نوع واکسن

افرادی که دو دوز واکسن غیرفعال (سینوفارم، بهارات بیوتک یا کووایران برکت) یا اسپوتنیک V را دریافت کرده‌اند و به علت الزامات سفر قصد تزریق دو دوز آسترازنکا دارند، با اخذ رضایت‌نامه و ارائه مدارک سفر می‌توانند دو دوز واکسن آسترازنکا با رعایت فاصله حداقل یک ماه را دریافت کنند. امید است با تزریق سریع‌تر دوز یادآور، از وقوع موج جدید بیماری با سویه امیکرون جلوگیری کنیم.