سزارین نوعی جراحی برای به دنیا آوردن نوزاد است که با ایجاد برش در شکم و رحم مادر انجام می‌شود. تقریبا ۳۰ درصد از نوزادان آمریکایی از راه سزارین متولد می‌شوند. سزارین معمولا زمانی انجام می‌شود که مادر نتواند زایمان طبیعی انجام دهد و یا زایمان طبیعی خطراتی برای مادر و جنین داشته باشد. با توجه به اینکه این زایمان نوعی جراحی شکمی باز است، مراقبت‌های پس از سزارین اهمیت بالایی داشته و باید به درستی انجام شود. در اینجا ۷ نکته مهم درباره مراقبت‌های پس از سزارین را با هم مرور می‌کنیم:

 

۱. در اولین فرصت پس از زایمان، راه بروید

پس از سزارین، شما را به اتاق ریکاوری می‌برند. در این اتاق پرستاران فشار خون، تنفس و ضربان قلب شما را زیر نظر دارند و داروهای ضد درد داخل سرم شما ‌می‌ریزند تا میزان درد به حداقل برسد. تا حدود یک ساعت پس از سزارین، شکم شما بی‌حس است. اما ممکن است به خاطر تزریق داروی ضد درد، کمی دچار لرز شوید.

چند ساعت بعد، اگر مشکل خاصی نداشته باشید، پزشک اجازه می‌دهد مایعات بخورید. کمی بعد باید راه بروید. راه رفتن درد شما را افزایش می‌دهد اما در عوض باعث می‌شود:

 • خون در بدن لخته نشود
 • احتمال یبوست کاهش یابد

 

۲. از وان حمام استفاده نکنید

یک روز پس از سزارین می‌توانید به حمام بروید. محل بخیه‌ها را لیف نکشید. فقط با آب و صابون به آرامی شستشو دهید. استفاده از وان تا زمانی که زخم‌ها بهبود نیافته توصیه نمی‌شود. پس تا ۱۰ روز پس از سزارین فقط از دوش آب استفاده کنید.

 

۳. خونریزی محدود از واژن طبیعی است

تا چند هفته پس از سزارین ممکن است از ناحیه واژن خونریزی یا ترشح داشته باشید. این‌ها خون و بافت‌های اضافه‌ای هستند که باید از رحم خارج شوند. پس نگران نباشید. به مرور ترشحات کم شده و رنگ خون از قرمز به قهوه‌ای و زرد تغییر پیدا می‌کند.

اگر خونریزی شدید داشتید و یا ترشحات شما بوی بسیار بدی داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

۴. تا ۶ هفته از تماس جنسی دوری کنید

داشتن تماس جنسی پس از زایمان سزارین می‌تواند باعث خونریزی یا عفونت شود. خصوصا اگر در هفته‌های اول و دوم اتفاق بیفتد. باید در این ۶ هفته به بدن خود فرصت دهید تا به حالت قبل برگردد. هورمون‌ها به سطح طبیعی بازگردند، عضلات قدرت قبلی خود را به دست آورند و رحم منقبض شود.

 

۵. وقتی نوزادتان خواب است، شما هم استراحت کنید

یکی از مهمترین مراقبت‌های پس از سزارین این است که استراحت کنید. باید تا ۶ هفته از راه پله بالا و پایین نروید و هیچ وسیله‌ای سنگین‌تر از نوزاد خود بلند نکنید. برای بستن پوشک نوزاد و انجام کارهای خود از اطرافیان و دوستانتان کمک بگیرید. جمله‌ی معروفی برای خانم‌های باردار وجود دارد که می‌گوید: وقتی نوزادتان خواب است، شما هم بخوابید. سعی کنید به این جمله عمل کنید چرا که معمولا در وقت بیداری نوزادتان، فرصتی برای استراحت ندارید! حتی چند دقیقه استراحت هم می‌تواند در روند بهبودی موثر باشد.

 

۶. از یبوست پیشگیری کنید

بسیاری از خانم‌هایی که سزارین انجام می‌دهند، دچار یبوست می‌شود. علت، معمولا تغییرات هورمونی در بدن و یا کمبود مواد فیبردار در رژیم غذایی است. در موارد نادر یبوست به دلایل دیگری اتفاق می‌افتد مثل:

 • تزریق داروی بیهوشی
 • مصرف داروی ضد درد
 • ضعف عضلات ناحیه لگن

برای پیشگیری از ابتلا به یبوست، موارد زیر را انجام دهید:

 • هر چند وقت یک بار از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید
 • مایعات گرم بنوشید
 • میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید
 • از استرس و اضطراب دوری کنید و سعی کنید همیشه در آرامش باشید

 

۷. زمانی که باید با پزشک تماس بگیرید

اگر هریک از این علائم را داشتید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • درد پستان‌ها همراه با تب
 • ترشحات بدبو و یا خونریزی شدید از واژن
 • درد هنگام دفع ادرار
 • علائم عفونت شامل قرمزی، تورم و ترشح از محل بخیه‌ها و تب

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.